Çağlar Çabuk, eğitmen, danışman, profesyonel koç, mobing uzmanı, 2008’den beri eğitim-gelişim sektöründe çalışan “Dördüncü Boyut Akademi”nin kurucusu. Koçlukta herhangi bir yabancı modeli franchising yoluyla ithal etmek yerine, kendine özgü bir model geliştirdi.
(Bu model, uluslararası Association for Coaching /AC tarafından akredite edildi).


  ‘’4 Boyutlu Koçluk’’adlı bu yönteminin dört temel niteliği ‘’Rasyonel, Sistematik, Diyalektik, Orijinal’’ oluşu. Dördüncü boyuttan kasıt ise ‘’zaman’’. 4B modeli, olaylar veya olgulardaki dinamiklerin ve etkenlerin ‘’zaman’’ boyutundaki değişimlerinin sürekli olarak hesaba katılması, hedef- zaman ilişkisinin bu değişimler ışığında sürekli gözden geçirilmesi gereğini vurguluyor.


Eğitimi ve iş yaşamı: Karadeniz Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü (1992) ve Newport Üniversitesi Davranış Bilimleri Bölümü (2000) mezunu. Çalışma yaşamına 1992 yılında Gedik Holding'e bağlı, Samtas A.Ş.’nin personel bölümünde başladı. 2008’de ise, iş hayatının on altı yıllık ilk bölümünü “İnsan Kaynakları Müdürü” olarak çalıştığı Standard Bank Plc Türkiye Temsilciliği’nde noktaladı. Çağlar Çabuk, iş etiği ve mobing, profesyonel koçluk, kurum içi mentorluk, moderasyon teknikleri ve yetkinlik geliştirmeyi amaçlayan diğer kişisel gelişim konularında verdiği yüzlerce saat eğitimin yanısıra bireysel / kurumsal koçluk ve mobingin (işyerinde psikolojik taciz) önlenmesi konusunda danışmanlık yapıyor.

Üniversitelerde eğitimler: Okan Üniversitesi’nde 2009-2010 eğitim döneminde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak İK Yönetimi dersleri verdi, yine Okan Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde İK Yönetimi Sertifika programları düzenledi.

2010-2011 arasında Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nde İnsan Kaynakları Yönetimi ve Association for Coaching (AC) akredite“4 Boyutlu Profesyonel Koçluk” Eğitimleri verdi.

2012 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi işbirliğiyle 4 Boyutlu Profesyonel Koçluk eğitimleriyle, sektöre yeni koçlar kazandırdı.

2013 yılından beri Işık Üniversitesi SEM işbirliğiyle eğitimler vermeye devam ediyor.

Mobing konusunda uzman: Türkiye’de, mobing alanında ilk kez sahaya inen “Mobing Bilgilendirme Araştırma ve Destek Merkezi” projesini yönetti. Bu merkezde 2008-2009 Ekim dönem aralığında yüzlerce kişiye gönüllü destek verdi. Halihazırda bireysel ve kurumsal müşterilere mobingle mücadelede profesyonel danışmanlık hizmetleri vermeye devam ediyor. 2010’da TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunun “Mobbing Alt Komisyonu”nda görevli milletvekillerini bilgilendirmek amacıyla uzman olarak davet edildi, onlara brifing verdi.

Sosyal çalışmalar: Sivil toplumla karar vericilerin sürekli diyalogunu Türkiye Küçük Millet Meclisleri girişiminin çalışmalarına da gönüllü olarak destek veriyor. Belli bir konuda çalışan sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle, bu konu ile ilgili TBMM komisyonlarında görevli milletvekillerinin katıldığı “TBMM Ortak Çalışma Grupları”nın ‘’Arama toplantıları’’nın moderatörlüğünü yürütüyor.

Koçluk Platformu Derneği ve koçluğun ‘’meslek’’ olarak tescili: Çağlar Çabuk, Türkiye’de “Koçluk” işinin meslek olarak kabul edilerek standardize edilmesi için uzun zamandır yürütülen çalışmaların merkezinde. 2011 -2013 yılları arasında, 2009’dan beri kurucusu olduğu Koçluk Platformu Derneği (KPD)’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüttü. 2012 yılında, diğer uluslararası derneklerin Türkiye yapılanmalarıyla birlikte yürüttüğü çalışmalar bir yıl sonra meyvasını verdi ve ‘’Koçluk’’ 2013 Haziran ayında bir meslek olarak tescil edildi, resmi gazetede yayınlandı. Şimdi aynı çalışmanın bir sonraki adımını ‘’Mesleki yeterlilikler’’in belirlenmesi ve kurumlaştırılması çalışmaları sürecini koordine ediyor.

Yayınları, yazıları, kitapları: Çağlar Çabuk’un, çok sayıda gazete ve TV kanallarında yayınlanan röportajlarının yanı sıra, CEO’s, Yenibiriş, Kariyer Akademi, Konsept Projeler, Woman Route gibi dergilerde de zaman zaman makaleleri yayınlandı, yayınlanıyor. Sunumları ve ‘Bir Dakika’ adlı kısacık videoları www.caglarcabuk.com.tr adresindeki sitesinde, YouTube ve Vimeo’da yayınlanıyor. Bunlara ayrıca Linkedin, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarından da ulaşılabilir.

“Sıfıra Sıfır Elde Var Mobing” adlı, mobing mağdurlarına pratik bilgi ve öneriler taşıyan ilk kitabı Nisan 2010’da, 4 Boyutlu Koçluk modelini anlatan “Koçluk ve 4. Boyut” isimli kitabı Mart 2011’de Elma yayınlarından, yaşama ve insan ilişkilerine farklı bir yaklaşım getiren “Yumuşak Güç” adlı kitabı Mart 2014’te Profil Yayınlarından çıktı.